تپ سی سامانه هوشمند درخواست خودرو

تپ سی

تاریخ درج : Mar ۹ ۲۰۱۹ ۱۲:۰۰AM
بازدید: ۱۹۹۵

 

حوزه تاکسی های آنلاین با یک تغییر بزرگ مواجه شد تغییری به نام تپ سی

 

پیش زمینه

شاید شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که اگر قصد سفر به نقاط مختلف از شهر را داشته باشید، ترجیح می‌دهید از وسیله شخصی خود استفاده نکنید و با آزانس به مقصد خود سفر کنید. جدا از بحث ثابت نبودن قیمت‌ها، مهم‌ترین مسئله، زمان و امنیت در سفر است. برخی اوقات ممکن است که اتفاقی رخ دهد و لازم باشد خیلی سریع خود را به محل دیگری برسانید، اما شاید هیچ ماشینی در دسترس شما نباشد.

طی چند سال اخیر سرویس‌های مبتنی بر موقعیت مکانی افراد، چه در داخل و چه در خارج از کشور، روند رو به رشدی داشته‌اند.

امروزه اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های متعددی معرفی و به بازارهای نرم افزاری عرضه شده‌اند، که کار و زندگی را به مراتب برای مردم راحت‌تر از قبل کرده‌اند؛ از سفارش آنلاین غذا و لباس و سایر ملزومات مرتبط با خرید الکترونیکی گرفته تا سرویس‌های درخواست خودرو که این روزها با چالش‌های زیادی در صنعت و تجارت کشور روبه رو شده‌اند.

اپلیکیشن درخواست خودرو تپسی، به انگلیسی  Tap30، یکی از چند اپلیکیشن مرتبط با تجارت الکترونیک است که تقریبا چهار سالی از تولدش می‌گذرد و در این مدت کوتاه توانسته خود را به عنوان یک برند در بین مردم مطرح کند.

تاریخچه و ایده شکل گیری

تپ‌سی نام تجاری شرکت پیشگامان فناوری و دانش آرامیس است. مؤسسان این شرکت سه دانش‌آموخته بهترین مراکز علمی ایران، اروپا و آمریکا هستند که طراحی نرم‌افزار تپ‌سی را به کمک گروهی از کارشناسان ایرانی به انجام رسانده‌اند. مدیریت و سرمایه‌گذاری تپ‌سی کاملاً ایرانی است. میلاد منشی‌پور با عنوان مدیرعامل، حمید مهینی با عنوان مدیر فنی و هومن دمیرچی با عنوان مدیر عملیات از پایه‌گذاران این سامانه هستند.[۷] دمیرچی پیش از مشارکت با منشی‌پور و مهینی دو سامانه هوشمند درخواست خودرو اسنپ و تاکسی‌یاب را در کشور راه اندازی کرده بود.[۸] میلاد منشی‌پور در برنامه‌ای تلویزیونی در خصوص ویژگی‌های منحصر به فرد تپ‌سی به زیرساخت کاملاً بومی آن اشاره کرده و گفته‌است که مجموعه تپ‌سی با بیش از ۸۰۰ نیروی پرسنل در سرتاسر کشور، میزبان ده‌ها نفر از نخبگان مهاجر است که برای همکاری با تپ‌سی به کشور بازگشته‌اند.[۹] از دیدگاه دولت ایران تپ‌سی یک شرکت دانش‌بنیان است.

با توجه به لزوم استفاده از وسایل نقلیه عمومی در شهرهایی مثل تهران و کرج، وجود سیستم‌های کرایه‌ی خودرو بسیار حیاتی است، تپسی با امکان دسترسی سریع و مهم‌تر از همه، با پیشنهاد قیمت‌های مناسب‌تر، گوی سبقت را از آژانس‌های کرایه خودرو ربوده، آژانس‌هایی که تا به امروز مشکلاتی از قبیل قیمت‌های نجومی و معطلی‌های طولانی را به کاربر تحمیل کرده‌اند.

 

با این تفاسیر استفاده از تپسی یکی از بهترین راه‌های درخواست آنلاین خودرو است و این شرکت با ارائه‌ی یک اپلیکیشن (تحت هر دو پلتفرم مبتنی بر اندروید و آی‌اواس) کار را برای کاربران و شهروندان تهران، کرج و اصفهان نیز راحت‌تر کرده است. لازم به ذکر است که تپسی سرویس دهی خود را در اصفهان در اواخر فروردین ماه آغاز کرده و این طور که به نظر می‌رسد، قرار است به کل ایران گسترش یابد.

البته شایان ذکر است که تپسی در صنعت کرایه‌ی آنلاین خودرو، پیشتاز و اولین نیست و قبل از آن اسنپ با چنین قابلیت‌هایی خود را به مردم ثابت کرده و اعتماد آن‌ها را جلب کرده و به نحوی راه را برای تپسی هموار کرده است.

معرفی فنی

تپسی سامانه هوشمند درخواست خودرو ایرانی برای سفرهای درون‌شهری است. این اپلیکیشن، در خرداد ۱۳۹۵ به شهروندان تهرانی معرفی شد و در حال حاضر دامنه فعالیت آن به شهرهای کرج، اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، لاهیجان، بندرانزلی، رشت، اهواز و یزد,کرمان,ارومیه,ساری,بابل,قائمشهر رسیده‌است.

این نرم‌افزار، در حال حاضر برای دو سیستم عامل اندروید و آی‌اواس منتشر شده‌است.

 

افرادی که متقاضی استفاده از خدمات تپ‌سی هستند درخواست سفر خود را از طریق این اپلیکیشن ارسال می‌کنند تا یکی از رانندگانی (سفیرانی) که در نزدیکی محل بوده و مایل به ارائه خدمات است آن را تأیید نماید. هزینه سفر از پیش تعیین می‌شود و مسافر می‌تواند حتی پس از ارسال درخواست خود آن را لغو کند بدون آنکه نگران پرداخت جریمه باشد.

امکانات و ویژگی های این طرح

در سایت تپسی « با کیفیت سفر کنید » و « با امنیت تردد کنید » دو شعار اصلی این استارتاپ است ومشخص هست که صاحبان آن روی موضوع کیفیت و امنیت تمرکز کرده‌اند همان چیزی که بزرگترین چالش‌های این کسب و کار هم هست

بانصب اپلیکیشن تفاوت‌های دیگری نیز دیده می‌شوند یکی از آنها استفاده از نقشه گوگل ( که حالا ترافیک به لحظه را نشان می‌دهد) و دیگری انتخاب قیمت بر اساس محدوده است. این دومی که با مدل بومی تاکسی گرفتن و معامله با راننده تاکسی در تهران همخوان شده به راحتی بیشتر کار با اپلیکیشن کمک کرده است

از ویژگی های این اپلیکیشن می توان به درخاوست آنلاین برای تاکسی  و پرداخت آن به طرق مختلف مثل کیف پول، نقد یا به طرق اینترنتی دیگر اشاره کرد.

بخش ها و خدمات

 

برآورد هزینه سفر

نرم‌افزار تپ‌سی به‌طور خودکار هزینه سفر را محاسبه کرده و پیش از درخواست خودرو به مسافر مبلغ کرایه را اطلاع می‌دهد. هزینه سفرها معمولاً ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین‌تر از سفرهایی است که به روش‌های سنتی تاکسی تلفنی و آژانس انجام می‌شوند. پرداخت هزینه سفر نیز می‌تواند به صورت نقدی یا اعتباری (آنلاین) باشد

امتیازدهی به راننده

در پایان سفر مسافران می‌توانند بر اساس رضایت‌شان از سفر، به راننده امتیازی بین ۰ تا ۱۰ بدهند. اگر مسافران عددی کمتر از ۸ را انتخاب کنند باید دلیل آن را مشخص نمایند. تنها رانندگانی که امتیازی بالاتر از ۸ داشته باشند امکان ادامه فعالیت خواهند داشت.

امنیت سفر تپ‌سی

مسافر می‌تواند پس از دریافت اطلاعات خودرو و مشخصات راننده، این اطلاعات را برای اطمینان خاطر و در حین سفر با فرد دیگری دوست یا اعضای خانوادهبه اشتراک بگذارد. با استفاده از این ویژگی، نه تنها خود مسافر بلکه اعضای خانواده وی نیز می‌توانند مسیر خودرو را به صورت آنلاین مانیتور کنند.

انواع سرویس

نرم‌افزار تپ‌سی سه نوع سرویس به کاربران ارائه می‌دهد:

  • سرویس تپسی (دربستی)
  • سرویس تپسی لاین (چند مسافری)

گزینه‌های سفر

از جمله امکانات دیگری که در محیط داخل اپلیکیشن وجود دارد، امکان «انتخاب مقصد دوم»، «رفت و برگشت» و «توقف در مسیر» است.

زبان‌ها

تپ‌سی در آخرین نسخه اپلیکیشن خود امکان کار به زبان انگلیسی و ترکی را مهیا کرد.

تهدیدهای پیش رو این استارت آپ

تهدیدهای این حوزه به مراتب شدید و قوی تر از حوزه های دیگر استارتاپی است، تهدیدهایی همچون تاکسیرانی، شهرداری و رقبای جدی همچون اسنپ می تواند این شرکت را همیشه در مرز نابودی نگه دارد.

ایده هایی برای بهتر شدن

یکی از ایده هایی که می توان برای بهبود این بخش از شرکت تپ سی پیشنهاد داد، اضافه کردن ناوگان شهری به ناوگان شخصی خود و در اختبار گذاشتن امکانات برای سیستم شهرداری است تا بتواند تهدیدهایی از این جهت را خنثی نماید.

 

رقبا

رقبای پر قدرتی همچون اسنپ، ماکسیم را می توان رقبایی بسیار جدی در این حوزه از خدمات الکترونیکی تلقی کرد.

سخن نهایی

شاید Tap30 اولین برنامه‌ای نباشد که در این قالب به فعالیت می‌پردازد، اما قطعا در بین بهترین برنامه‌ها قرار دارد. از طرفی، پشتیبانی نسبتا خوب و امنیت در سفرهایی که با استفاده از Tap30 صورت می‌گیرد، این برنامه را روز به روز پیشرفته‌تر کرده و کاربران زیادی را به آن جذب می‌کند. طبق گفته مسئولان Tap30، سفر ابتدایی برای هر فردی رایگان است. البته در تجربه شخصی، صحت این امر ثابت نشد و با پیگیری‌های انجام شده، کاشف به عمل آمد که تنها افرادی که به صورت مدعو از این برنامه استفاده می‌کنند، برنده سفر اول رایگان خواهند شد. علاوه بر این، سرعت پایین سرورهای برنامه، هر از چندی شما را با مشکل عدم دسترسی به اپلیکیشن مواجه خواهند ساخت که طبق اخباری که از این شرکت منتشر شده، در آپدیت‌های بعدی، طراحان سعی در بهینه سازی فضای کلی برنامه و بهبود کیفیت سرورهای Tap30 خواهند داشت.

اطلاعات تماس